BANKALAR KREDİ MASRAFLARINA FAİZ UYGULAYAMAZ

bankanın tüketiciden talep ettiği kredi masraflarını faizlendirmesinin yasal olmadığını ve bu miktarın tüketiciye iade edilmesine karar verdi. Bankanın tüketiciden talep ettiği kredi masraflarını faizlendirmesinin yasal olmadığını ve bu miktarın tüketiciye iade edilmesine karar verildi.

Banka, tüketiciye verilmeyen para üzerinden faiz alamaz! Bir örnekle açıklamak gerekirse; tüketici 100 bin TL kredi çektiği zaman kesintiler düştüğünde net olarak eline 98 bin TL kalmaktadır. Ancak banka faiz oranını 100 bin TL üzerinden almaktadır. Aradaki 2 bin TL olan fark ise bankaların dosya masrafı, ekspertiz, ipotek, faiz konuları altında aldıkları ücret kalemleridir ve bu yasal değildir. Banka, tüketiciye verilmeyen para üzerinden faiz alamaz! Bir örnekle açıklamak gerekirse; tüketici 100 bin TL kredi çektiği zaman kesintiler düştüğünde net olarak eline 98 bin TL kalmaktadır. Ancak banka faiz oranını 100 bin TL üzerinden almaktadır. Aradaki 2 bin TL olan fark ise bankaların dosya masrafı, ekspertiz, ipotek, faiz konuları altında aldıkları ücret kalemleridir ve bu yasal değildir.

Üstünde Çalışılan Konu Özeti

Hayır. Çekilen kredi miktarından değil, kesintiler düştükten sonraki kısımdan faiz alabilirler.
Tüketici mahkemesi ve tüketici hakem heyetlerine başvurarak yukarıda belirtilen ücretlerin bir kısmını geri alabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

İletişim Bilgileri

  • av.melikegumus@gmail.com
  • +09 (532) 226 51 11
  • Gürsu Mahallesi 304. Sokak Gümüş Apt. No:15 Konyaaltı/Antalya