APPLE’dan Eski iPhone Sahiplerine 25 Dolar Ödeme

Dünyaca ünlü Apple şirketi 2017 yılında, eski model iPhone cihazlarında “beklenmedik şekilde kapanmaların önüne geçmek” gerekçesi ile performans ve telefon yavaşlatılmasına gittiği kabul etmesi üzerine bazı müşteriler tarafından yetkili yerlere dava edilmiştir. Apple şirketi, dünyaca kullanıcı olan tüketici avukatları ile varılan anlaşmalar gereğince sorumlu olduğunu kabul etmiştir.

Apple şirketi iPhone üretici firması, bu hatasını kabul etmesinin ardından şarj nedeni ile batarya değişimlerinde 29 ABD Doları değerinde bir indirim yapmıştır. Ancak, dünyada birçok tüketici tarafından yüzlerce dolar harcayıp yeni telefon aldıklarını ve mağdur olduklarını belirtilerek tüketici avukatlarına başvuruda bulunulmuştur.

Bu şirket, kendisine gelen şikayetler ve başvurular sonunda hatasını kabul etmese de tüketici avukatları ile uzlaşma ve sulh yoluna gitmiştir. Yapılan anlaşmada ise; Apple şirketi, 93 milyon ABD Dolarını avukatlara verilmek kaydıyla 500 milyon ABD Dolarına kadar ödeme yapma sözü vermiştir.

Eski telefon modellerini kasıtlı olarak yavaşlattığı iddiası üzerine ABD’de açılan davada 500 milyon ABD Doları ödemeyi kabul eden Apple şirketi, iPhone 6, 6S, 7 ve SE model telefona sahip müşterilerine talep edilmeleri halinde 25 dolar ödemede bulunacak. Türkiye’de aynı model telefonlara sahip olan tüketiciler bu kararı emsal göstererek Tüketici Hakem Heyetlerine başvurup 25 ABD Dolarının karşılığını talep edebilirler. Bu talepleri doğrultusunda tüketicilere 25 ABD Doları iade edilecektir.

Av. Melike GÜMÜŞ