Fazla Çalışma/Mesai Ücreti Ve Ulusal Bayram Ve Genel Tatillerde Çalışma Ücreti

Fazla çalışma/fazla mesai, 4857 sayılı İş Kanunu’na göre haftalık 45 saatten fazla olan çalışmadır. Bir iş yerinde fazladan çalışma olduğunu ise, fazla çalıştığını iddia eden işçi ispat etmek zorundadır. İşçinin elinde fazla çalışma yaptığına dair herhangi bir yazılı belge bulunmaması halinde, bu iddiasını tanık beyanları ile ispat edebilir.

Günlük çalışma süresi, 11 saattir. Gece çalışmalarında ise, 7.5 saattir. Normal haftalık çalışma süresi olan 45 saatin altında çalışan işçiler, ancak fazla mesai yapanlar maaşının %25 zamlı ödenmesi, haftalık normal çalışma süresi olan 45 saati aşan fazla mesai ücretinin %50 zamlı olarak ödenmelidir.

İşveren tarafından, işçinin bayramlarda veya resmi tatillerde çalıştırılması halinde işveren tarafından işçinin bu özel günlerde çalıştığının karşılığını vermek zorundadır.

Ulusal bayram tatilleri; 29 Ekim, 30 Ağustos vs. milli bayram, kurban bayramı, ramazan bayramı gibi dini bayramlardır. Genel tatiller; 1 Mayıs ve 1 Ocak gibi günlerdir.

Resmi tatillerde çalışan işçiler için ayrıca bir günlük ücret hesaplanır. Bu ücret bütün tatillerde çalışmalar hesaplanarak işçinin ay sonu brüt kazancına eklenmektedir.

Av. Melike Gümüş

Next Post