SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDET

Sağlık çalışanlarına ve hekimlere karşı şiddet son yıllarda ülkemizde ne yazık ki artış göstermektedir. Bilindiği üzere, sağlık kuruluşlarında çalışanların diğer iş kollarında çalışanlara göre şiddete uğrama yönünden daha risklidir. Hem hastaların hem de hasta yakınlarının sağlık çalışanlarına ve hekimlere şiddet uyguladığı kayda geçmiş bir durumdur. Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına ve hekimlere karşı şiddet olaylarının artması neticesinde, sağlık çalışanlarına ve hekimlere yönelik olan olayları ve sorunlu takip etmek maksadıyla “Beyaz Kod Birimi” kurulmuştur. Bu birim 7/24 hizmet vermektedir.

Mahkemelerimizin sağlık çalışanına şiddet konusunda çok hassas ve titiz davrandığını açıkça söyleyebilirim. Çünkü sağlık çalışanlarımıza veya hekimlerime hakaret ve şiddet girişiminde bulunan kişilere hapis cezası ve adli para cezası verilmektedir. Ayrıca bu cezalarda herhangi bir indirim veya erteleme verilmemektedir. Daha önce verilen bir örnek ve emsal karar ise; hasta yakını, sağlık çalışanına fiziksel saldırı ve hakarette bulunması sebebi ile Mahkeme hemşireye şiddet uygulayan hasta yakınına 1 yıl 15 gün hapis cezası, 5 yıl süre ile denetim süresi cezası ve 3.000 TL adli para cezası verdi.

Üstünde Çalışılan Konu Özeti

  • Sağlık çalışanlarına ve hekimlerimize karşı şiddet gün geçtikçe artmaktadır.
  • Şiddet olaylarının mağdurları olan sağlık çalışanlarına ve hekimlerime yönelik olayları ve sorunları takip için "Beyaz Kod" birimi kurulmuştur.
  • Sağlık çalışanına veya hekime şiddetin cezai yaptırımı; hapis cezası ve adli para cezasıdır.
  • Verilen cezai yaptırımlardaa indirim veya erteleme yapılmaz.
  • TCK'da belirtilen maddenin üst sınırından ceza verilir.
"Beyaz Kod" adli bırımı 7 gün 24 saat arayabilirsiniz.
Beyaz Kod birimini aramanız halinde,devlet tarafından bir avukat atandıktan sonra iş ve dosya takibini avukat yapacaktır.

İletişim Bilgileri

  • av.melikegumus@gmail.com
  • +09 (532) 226 51 11
  • Gürsu Mahallesi 304. Sokak Gümüş Apt. No:15 Konyaaltı/Antalya