Avm’ler otoparklardaki hırsızlık olaylarından sorumludur

AVM’leri gezerken, araçlarımızı AVM’lere ait otoparka park ederiz. Burada araçlarımız AVM’ye ait otoparklarda park halinde iken aracın içerisindeki herhangi bir şeye zarar gelmesi veya çalınması durumunda AVM’leri sorumlu tutabilir miyiz?

Bu duruma ilişkin olarak daha önce, AVM’ye ait otoparka aracını koyduktan sonra yüksek miktarda nakit parasının aracından çalınası sonucunda dava açan kişi, davayı kazandı. Bunun gerekçeleri yani AVM’lerin otoparklarındaki hırsızlık olaylarından sorumlu tutulması ise;

  1. AVM tarafından gerekli önlemler alınması gereklidir.
  2. AVM’ye ait otoparkta herhangi bir güvenlik görevlisinin bulunması gereklidir.
  3. AVM’ye ait otoparkta kamera sisteminin olması gereklidir.

AVM’ye karşı açtığı maddi tazminat davasını kazanmıştır.

Verilen örnekte; AVM’ye ait otoparkta herhangi bir güvenlik görevlisinin bulunmaması, kamera sisteminin olmaması sebebi ile yaşanan hırsızlık olayına müdahale edememelerinden dolayı AVM yönetimi, AVM işletmesi ve AVM güvenlik şirketi kusurlu bulunmuştur.

Yargıtay tarafından verilmiş bu kararın her olayda uygulanması beklenemez. İlk olarak mutlaka AVM yönetiminin ve güvenlik şirketinin kusuru bulunup bulunmadığına dair bilirkişi raporu alarak kusur oranı belirlenmesi yapılmadır. Çünkü verilen karar bu bilirkişi raporuna göre belirlenmektedir.

Ayrıca hem hırsızlık hem de araçta meydana gelen zarardan da AVM sorumludur. Örneğin camın kırılması, aynanın kırılması, kapının zorlanması gibi maddi zararlar AVM’den talep edilebilir.

Verilen bu kararın dayanağı; AVM’ler kendi sorumluluk alanları içerisinde alışveriş merkezi işletmesinin ziyaretçilerin can, mal, hırsızlık, çevre güvenliği, otopark ve bunun gibi yerlerde önleyici ve caydırıcı önlemler alması gerekmektedir.

AVM yönetimine karşı açılacak bu dava, Tüketici Mahkemesi’nde tazminat davası olarak açılmalıdır.

Av. Melike Gümüş