İcra Takibinde Borçlu Olan Kişinin Akrabasına Kısa Mesaj Gönderen Avukata 50.000 Tl İdari Para Cezası Kesildi

Bilindiği üzere ülkemizde borcunu ödemeyen kişiler hakkında yasal yollara başvurularak icra takibi işlemi yapılmaktadır. Türkiye’de borçlu insan sayısı katlanarak artmaktadır. Açıklanan verilere göre, borcunu ödeyemeyip temerrüde düşen ve icralık olan kişi sayısı Ticaret Bakanlığı’na göre 12 milyon 500 bin iken, sadece kredi kartı borcu yüzünden yasal takip başlatılan kişi sayısı 3 milyon kişiyi bulmaktadır. Türkiye Bankalar Birliği tarafından açıklanan borçlu kişi sayısı konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, bireysel kredi nedenleri ile 21 milyon 300 bini bulmaktadır.

İcra takibi dosyasında borçlu sıfatında bulunan kişiden tahsilat sağlamak için, icra takibindeki borç ile alakası ve ilgisi bulunmayan borçlu yakınlarına, akrabalarına hatta komşularına psikolojik baskıyı artırmak için kısa mesaj atılmaktadır. Avukatların ve hukuk bürolarının borçlu yakınlarına, akrabalarına, komşularına mesaj atması ve araması artık vatandaşlarımız için bardağı taşıran son damla oldu.

Bazı avukatların ve hukuk bürolarının başvurduğu bu yol hukuka ve ahlaka göre yasal değildir. Avukatların savunmaları ise “Biz ne yapalım, borçluyu önceden uyarmayalım mı? Yasal haklarını belirtmemiz suç değildir” şeklindedir. Ancak, avukatlık hukuk büroları tahsilat veyahut haber verme, hatırlatma büroları olmadığı bir gerçektir. Borçlulara hatta borçlu yakınlarına mesaj atmak ve aramak Türk Ceza Kanunu uyarınca Huzur ve Sükunu Bozma suçudur. Bu durum ayrıca avukatın görevi olmadığına, herhangi bir hakkı da olmadığına ilişkin Avukatlık Kanunu 34, 55, 134 ve 136. maddelerinde belirtilmiştir.

Geçtiğimiz günlerde, bir avukatın icra takibinde borçlu konumundaki kişi yerine borçlunun yeğenine mesaj atması üzerine Yargıtay emsal bir karara imza atmıştır. Hukuka ve kanuna aykırı bir şekilde sürekli olarak borçlu olan kişileri, yakınlarını, akrabalarını, komşularını arayarak rahatsızlık veren avukat hakkında, ilgili kişiye ait telefon numarasına kendisine ait olmayan içeriğin gönderilmesi ile ilgili Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun 31.05.2019 tarihli ve 2019/166 sayılı karar özetinde “Kanunun 18’inci maddesinin 1 numaralı fıkrasının b bendi kapsamında 50.000 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.”

Vatandaşlarımız anlatılan şekilde bir durum ile karşılaşması halinde bulundukları illerdeki savcılıklara ve barolara şikayette bulunabilirler. Bu durumda barolar bu şekilde hareket eden avukat hakkında “disiplin cezası” verebilmektedir. Savcılığa suç duyurusunda bulunmasında ise, “Hakaret”, “Huzur ve Sükunu Bozma” ve “Kişisel Verileri Ele Geçirme ve Yayma” suçundan dolayı 2.5 yıldan başlayarak 7 yıla kadar hapis istemi ile dava açılabilmektedir.

Çoğu zaman mağdur olan vatandaşlarımız tarafından barolara şikayet için bir ücret ödenmesinden dolayı bu yoldan kaçınan vatandaşlarımız mağduriyetlerinin arttığını dile getirmektedir. Ancak vatandaşlar bu şekilde bir hak ihlali olduğu takdirde ücretsiz olarak Cumhuriyet Başsavcılıklarına başvurmaları halinde, savcılık tarafından cezai işlem başlatılırsa; avukat hakkında bağlı bulunduğu baro tarafından disiplin soruşturulması başlatıldığı sabittir.

Av. Melike Gümüş