Sosyal Medyadan Hakaret Eden İle Hat Sahibi De Sorumlu Olacak

İnternetin yaygınlaşması ve günümüzün her anında kullanılması kaçınılmaz bir gerçektir. Kişiler her gittiği yerde ağ şifresi genel kullanımı ile wifi şifresini hat sahiplerinden ister oldular. Yargıtay, bu konuya ilişkin olarak milyonları ilgilendiren bir karara imza attı. Bu yazıyı okuduktan sonra eminim ki, internet şifrenizi herkesle paylaşmazsınız…

Sosyal medya ya da internet ortamında küfürlü veya hakaret içerikli paylaşım yapmak suçtur. Bu duruma ilişkin olarak mağdur, haksız fiili gerçekleştiren kişiye ceza davası açmakta ve manevi tazminat istemekteydi. Artık burada küfürlü veya hakaret içerikli paylaşım yapan kişi ile birlikte suçun işlendiği bilgisayarın IP numarasından, suçu işlerken kullandığı internet/ağ sahibi de manevi tazminat ödemesi gerektiğine karar verildi.

Artık evinize veya işyerinize bir anda mahkeme tebligatı gelmesini istemiyorsanız internet/ağ şifrenizi herkes ile paylaşmamanız gerektiğini unutmayın.

Yargıtay, sosyal medya hesabı üzerinden hakaret içerikli paylaşımda bulunan kişilerle birlikte, bilgisayarın internete bağlandığı hat sahibinin de manevi tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi.

Bu nedenle, internetinizi paylaştığınız kişilerin sizin internetinizi kullanarak suç işlemesi halinde tarafınıza manevi tazminat isteminde bulunulacağı göz ardı edilmemelidir. Duruma ilişkin olarak, ben hakaret edilen yani mağdur olan kişiyi tanımıyorum, benim bir suçum yok deseniz dahi Yargıtay bu konuya ilişkin olarak emsal bir karara imza attığı için ne yazık ki sorumluluğunuz doğacaktır.

Av. Melike Gümüş