Başkasına Ait Telefon Numarasını Veya Kimlik Bilgilerini İzinsiz Başkalarıyla Paylaşmak

Telefon numaranızı vermediğiniz kişi veya kurumların kişisel verilerimizi bir şekilde ele geçirerek tarafımıza mesaj attığı ya da aradığı genellikle yaşanan bir durumdur. Burada eğer bir şekilde veri sorumlusuna kişisel telefon numaranızı veya kimlik bilginizi vermediğiniz kanaatindeyseniz bir sorgulama yapmanız gerekmektedir. İlk olarak veri sorumlusuna başvurulmalıdır. Veri sorumlusu 30 gün içerisinde bir cevap vermelidir ya da ret cevabı verilecektir. Bunun üzerine 30 gün içerisinde Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK)’na müracaat edebilirsiniz. KVKK, 2017 yılından beri vatandaşlarımızın kişisel verilerinin korunması ve güvenliği konusunda çalışmaktadır.

Kişisel verilerin korunması ihlali halinde, kişisel verileri ihlal eden kişi veya kuruma idari para cezası uygulanmaktadır. Uygulanan idari para cezasında alt sınır 5 bin TL olmakla birlikte üst sınır 1 milyon TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Kişinin telefonu, iletişim bilgileri veya kimlik bilgileri bütünüyle kişisel veridir. Birine ait telefon numarasını veya kimlik bilgilerini izni olmadan başkasına vermek, Türk Ceza Kanunu’na göre “kişisel verileri hukuka aykırı olarak yayma” suçunu oluşturur. Türk Ceza Kanunu kapsamında bu suçu işleyen kişi hakkında 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilebilir.

Burada ihlal edilen değer sadece kişisel verilerin hukuka aykırı olarak yayılması değildir. Ek olarak Anayasamızda yer alan “özel hayatın gizliliği” ve “temel hak ve özgürlüklerin korunması” ilkelerini de ihlal etmektedir.

Av. Melike Gümüş