Corona Virüs (COVİD-19) Sebebi İle Yabancıların Durumu

Ülkemizde de giderek yayınlan Korona/Corona virüse (COVİD-19) karşı tüm tedbirler sırasıyla alınmaktadır. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 19.03.2020 tarihli duyuruda yabancıların ikamet izinleri hakkında yeni açıklamalar yapılmıştır.

Yapılan duyuru neticesinde İstanbul’da Göç İdaresi ikamet izni randevu tarihlerini güncellemiştir. Duyuruya göre, yabancı vatandaşların ikamet izni başvurusunda bulunanların ve 19 Mart 2020 ile 22 Nisan 2020 tarihleri arasında ikamet izni başvurusu sebebi ile randevu almış bütün yabancıların randevu tarihleri iptal edilerek ertelenmiştir. Yabancıların yeni başvuru tarihleri ise 1 Haziran 2020 ile 30 Haziran 2020 tarihleri aralığına alınmıştır. Bu duruma ilişkin olarak bilgilendirme, başvurunuzla belirttiğiniz telefon numaralarına SMS yolu ile bilgi verilecektir.

Göç İdaresinin resmi sitesinde yeni randevu tarihlerinizi de öğrenebilirsiniz.

Belirtilen randevu değişikliklerine ilişkin olarak sadece randevu günleri yenilenmiştir. Randevu saati ve yeri hala aynıdır, bir değişiklik olmamıştır.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından başvuru işlemlerini tamamlamış olan yabancı vatandaşların hiçbir şekilde hak kaybına uğramayacağı belirtilmiş.

Ancak belirtilmem gerekir ki, randevu günlerinde İl Göç İdareleri genellikle başvuru sahibi olan yabancının kendisini görmek istemektedir. Avukat ile takip edilen ikamet başvurularında, randevuya giderken avukat ile randevu sahibinin birlikte gitmesi en uygun olan durumdur.

Eğer ikamet izni süresi dolduktan sonra Türkiye’ye giriş yapmak isterse yabancı vatandaş, bu durumda vize hükümlerine tabii olacaktır. Yani hangi ülke vatandaşı olduğuna bakılarak vize alması mı, vize istinası mı, vize almasına gerek yok mu bakması gerekmektedir. Örneğin, Nijerya vatandaşı olan bir vatandaş ikamet izin başvuru bittikten sonra Türkiye’ye giriş yaparak ikamet iznini uzatmak isterse, bu durumda yeniden vize alarak Türkiye’ye girmesi gerekmektedir. (Nijerya vatandaşı, Türkiye’ye girmek için vize almalıdır.)

13 Mart 2020 tarihinden itibaren 30 gün boyunca yabancı vatandaşların ikamet izin türleri için elden yapılan başvurular durdurulmuş, online ikamet izni başvuruları devam etmektedir.

Görüleceği üzere, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Korona/Corona virüs (COVİD-19) sebebi ile yabancı vatandaşlarımızı mağdur etmeme hem de Türkiye’ye giriş çıkışın önünü açmayarak Korona/Corona virüs (COVİD-19) yayılmasını önleme amacı ile bu şekilde bir duyuru yapmıştır. Gayet yerinde olan bu duyuru çift taraflı olarak kimseyi mağdur etmemektedir.

Av. Melike Gümüş