Sağlık Çalışanlarına Şiddet

Sağlık çalışanlarına ve hekimlere karşı şiddet son yıllarda ülkemizde ne yazık ki artış göstermektedir. Bilindiği üzere, sağlık kuruluşlarında çalışanların diğer iş kollarında çalışanlara göre şiddete uğrama yönünden daha risklidir. Hem hastaların hem de hasta yakınlarının sağlık çalışanlarına ve hekimlere şiddet uyguladığı kayda geçmiş bir durumdur. Çünkü haberlerde, çevremizde duyduğumuz ve gördüğümüz kadarıyla bir hekim elinden gelen her şeyi yapmasına rağmen hasta olan kişiyi kaybettiğinde ya da başka bir sorun gelişmesi sonucunda tüm hasta yakınları hekimleri ve sağlık çalışanlarını suçlamaktadır. Aynı şekilde hastanın örneğin ameliyatında gelişen bir sorun nedeni ile hekimi suçlar.

Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına ve hekimlere karşı şiddet olaylarının artması neticesinde, sağlık çalışanlarına ve hekimlere yönelik olan olayları ve sorunlu takip etmek maksadıyla “Beyaz Kod Birimi” kurulmuştur. Bu birim 7/24 hizmet vermektedir.

Hem sözel hem fiziksel olarak bir şiddetten bahsetmekteyiz. Hakaret ya da basit yaralama şeklinde genelde karşımıza çıkar. Bu durumda sadece hasta ve hasta yakınlarının yaşadığı durum değil, bir hekime hakaret ettikten veya şiddet uyguladıktan sonra hekimlerimizin psikolojisi ne hale geliyor? Bunu hiç düşündünüz mü?

Mahkemelerimizin sağlık çalışanına şiddet konusunda çok hassas ve titiz davrandığını açıkça söyleyebilirim. Çünkü sağlık çalışanlarımıza veya hekimlerime hakaret ve şiddet girişiminde bulunan kişilere hapis cezası ve adli para cezası verilmektedir. Ayrıca bu cezalarda herhangi bir indirim veya erteleme verilmemektedir.

Daha önce verilen bir örnek ve emsal karar ise; hasta yakını, sağlık çalışanına fiziksel saldırı ve hakarette bulunması sebebi ile Mahkeme hemşireye şiddet uygulayan hasta yakınına 1 yıl 15 gün hapis cezası, 5 yıl süre ile denetim süresi cezası ve 3.000 TL adli para cezası verdi.

Av. Melike Gümüş